Alati za dizajn

Kako se malo bavim skupljanjem inspiracije za dizajn foruma i stranica, malo sam poradio na metodi prikupljanja grafika s interneta. Do sad sam za tu svrhu koristio Pinterest (donekle i Evernote web clipper, iako je on bolji za cijele stranice), ali mi je Pinterestovo Chrome proširenje već dugo presporo i nezgrapno. Za spremanje 3 slike na nekoj stranici treba 3 puta posebno prokliketati kroz njihovu nepotrebno kompliciranu formu koja otvara novi prozor i nešto beskonačno dugo učitava. Ono što tražim od takvog alata za prikupljanje inspiracije je da omogućuje vrlo jednostavan fire & forget način rada koji ti ne miče fokus s materijala koje istražuješ.

Zato sam prilično sretan da sam jučer otkrio Dropmark. Jednostavan servis s Chrome proširenjem gdje je moguće brzo odvući nekoliko slika u kolekciju.

Slike se odmah pojavljuju u kolekciji ako ju držite otvorenu u drugom tabu bez refreshanja (real time FTW).

Koji su vaši najdraži alati kad radite na dizajnu nekog UI-ja?

Unapređenje foruma :construction_site:

Zadnje vrijeme dosta koristim Sketch. Aplikacija se plaća ($100) i radi samo na Macu što mi je inače :rotating_light: jer ne volim ulagati previše vremena u učenje nečega što me vendor lock-ina. Za Sketch sam napravio iznimku jer mi je trebao na poslu i oduševljen sam aplikacijom :heart: !

• vrlo jednostavna za korištenje – sve radnje su dosta intuitivne i postao sam produktivan kroz par sati u aplikaciji.
  • prilagođena za rad s programerima – svaki element na platnu se može označiti za eksport (u raznim formatima i rezolucijama) pa se u sekundi može ponovno eksportati sve bitne elemente za programiranje weba ili dodavanje u Xcode.

Ovaj postojeći dizajn sam uspio napravio iznova u Sketchu nakon svega par dana iskustva s aplikacijom:

Jeste vi isprobali Sketch ili koristite neku drugu aplikaciju za tu svrhu?

Twitch.tv screencastanje

Da dodam još nekih stvari na listu… Kao prvo neke alternative Sketchu (da ne bi bilo da ograničavam alate samo na jabučare ;)):

• Figma – web aplikacija (znači radi i na Linuxu) koja omogućuje i Google-Docs-oliko zajedničko uređivanje. Besplatna za sve u 2016. i zauvijek za studente
  • Adobe XD – radi na Macu, a uskoro i na Windowsu (Linux :thumbsdown: ). Iz Adobeovog paketa, tako da košta ko sv. Petra kajgana, ali neki od vas možda već imaju tu pretplatu.

Inspiracija

Bitna stavka je vidjeti kako izgleda dobar moderni dizajn. Za početak, možete početi pratiti neke autore koji vam se sviđaju na popularnim mrežama:

• dizajn sučelja, digitalnih proizvoda
  • samo ljudi s pozivnicom mogu objavljivati (amater kao što sam ja npr. ne :slight_smile: ), tako da je sadržaj uglavnom vrlo kvalitetan

Zatim, dok radite na svom dizajnu, dobro je aktivno tražiti sličan dizajn u željenom stilu (retro, minimalistički, moderni, flat, …) pa možete potražiti ciljano na gore spomenutim mrežama i na internetu takve stvari. Dodatno, meni je jako korisno pretraživanje po boji gdje kad ste već odabrali jednu boju možete vidjeti kako su je sve još koristili drugi dizajneri. To omogućuju:

Imate li vi još prijedloga za stranice gdje nalazite dobre primjere dok radite na vizualnom identitetu nekog svog projekta?

Za veseli i kreativni početak tjedna, naišao sam na nekoliko korisnih novih alata za izradu paleta boja pa da ih podijelim s vama :slight_smile: :paintbrush: :art:

• Adobe Color – Adobeov klasični alat, ali i dalje koristan
  • Van Schneider Color Claim – kolekcija kombinacija boja bivšeg Spotifyjevog dizajnera koju slobodno možete koristiti i za svoje projekte
  • Color supplyyy – cool alat na kojeg sam danas naišao koji prikazuje kombinacije boja na tipičnim grafičkim elementima (ikonama, ilustracijama), tako da odmah možete vidjeti primjenu boja

• coolors.co – simpatičan online alat za vođeno polu-nasumično slaganje paleta boja
  • Material Design Color Tool – Googleov alat za slaganje cijelih ekrana u “material” stilu odabirom par osnovnih boja s dobrim pregledom vidljivosti kombinacija
  • teorija boje za programere – praktičan interaktivni tečaj za slaganje boja sučelja koristeći Sass