Auto start opcije kod Raspberry Pi

Bok,
jedan R Pi entuzijast ovdje. U zadnje vrijeme radim na projektima koji zahtjevaju automatsko pokretanje aplikacija na Rasperry Pi odmah nakon bootanja sistema. Malo sam researchao kako se to moze izvesti i naisao na par opcija koje ukljucuju modifikacije nekog od fajlova: .basrc, rc.local, cronetab, init.d, LXDE-config… Bilo bi super kad bi netko od Linux gurua mogao citko objasniti meni ne-programeru koja je tocno razlika medju ovim metodama i kako se koja ispravno koristi. Unaprid hvala.

Pozz

Bok Pero!

Znači moje osnovno znanje oko ovoga je:

• rc datoteke dopuštaju kontroliranje što će se kad dogoditi u raznim fazama bootanja OS-a
  • crontab je program koji kontrolira kad će se izvoditi što (tipa svake 2. nedjelje u 5 popodne), a među ostalim ima i @reboot direktivu koja izvršava naredbe pri pokretanju računala
  • init.d/ folder sadrži konfiguracijske datoteke za pokretanje pozadinskih procesa (daemona tj. servisa) za stari OS initialisation sustav SysV, kojeg je zamijenio SystemD (koji i dalje podržava te stare init.d foldere)
  • .bashrc - izvodi se samo kad se ti ulogiraš i otvoriš bash interpreter naredbi
  • LXD startne datoteke - izvode se pri paljenju LXD desktop okruženja. Znači nisu prenosive na KDE, Gnome i druga grafička okruženja ili servere bez grafičkog sučelja

Nadam se da je jasnije malo :slight_smile:

E tek sad vidim da si mi odgovorio. Hvala! Djeluje malo jasnije, ali svejedno me buni zašto ih ima toliko puno i čini mi se da se svi osim zadnjeg mogu zamjeniti jednim jedninim protokolom. Ali napravit ću pokus, izvrtit ću jednu Python skriptu sa svima i vidjeti razliku :slight_smile:

A znaš što kažu o standardima… Isprobaj ih, tako ćeš najbolje zapamtiti, da.

Inače, dobar način da poloviš sve te Linux finese je da počneš koristiti Linux na desktopu – naletiš na poneki bug tu i tamo dok pokušavaš obične radnje obavljati pa naučiš ponešto o tome kako stvari funkcioniraju ispod haube :wink: