Brzinski odabir

Primijetio sam da @Pera_Zver i ja često imamo neke kratke zanimljive linkove za podijeliti o kojima je teško načeti ozbiljniji razgovor pa da ne otvaramo previše tema s 0/1 odgovora, a ipak imamo lagan način za dijeljenje, predlažem ovu ”brzinski odabir” temu. Znači samo brzinski izlistate nekoliko zanimljivih linkova o najrazličitijim temamam – kodu, pivi, namještaju, … (namjerno sam postavio kategoriju /dev/random :slight_smile: ). Takav se koncept često koristi u podcastovima (Ruby rogues, Freelancers’ show ) i sličnim zajednicama.

Okvirna pravila:

• oko 3 linka s kratkim objašnjenjem za svaki po odgovoru
  • oko 1 odgovor tjedno po osobi – ako imate više toga, odaberite samo najbolje linkove :slight_smile:
  • ako želite započeti razgovor o nekom od linkova, slobodno pišite. Moderatori mogu prebaciti pojedinačne postove u novu temu ako bude potrebe.

Evo za primjer moj ovotjedni odabir:

• besplatne programerske knjige – ogromna kolekcija materijala za učenje sortirana po programskom jeziku. Može li se tko još požaliti da nema od kud nešto naučiti!? :smiley:
  • D3.js za početnike – zadnje vrijeme ogledavam malo D3 biblioteku za vizualizaciju pa sam nabasao na ovaj zgodan uvodni tekst koji objašnjava osnovne koncepte i daje linkove za dublje učenje
  • Madbarz – mobilna aplikacija za vježbanje koristeći vlastitu tjelesnu težinu. Ovo je i inače moj omiljeni način vježbanja bez gubljenja vremena na odlazak u teretanu i sl. pa me razveselila aplikacija koja malo “gejmificira” taj oblik vježbe. Aplikaciju je inače napravio jedan hrvatski startup.

• Intervju s Željkom Malnarom (1986) - prije nego je postao predsjednik Pešćenice, Malnar je bio poznati putopisac i dokumentarist. Ne znam koliko ima istine u ovom što priča, ali sve zvuči jako bizarno.
  • High Performance Browser Networking - nedavno sam skužio da ne znam ništa o protokolima koje svakodnevno koristim. Ova besplatna knjiga je jako koncizno i zanimljivo napisana (još je čitam, doduše).
  • Tamerlane Chess Varijanta šaha nastala u 14. stoljeću, s nekoliko dodatnih figura. “Žirafa: Kreće se jedno polje dijagonalno i onda minimalno 3 polja horizontalno ili vertikalno”

Novi tjedan, novi brzinski odabir:

• farmbot.io – open source CNC stroj za uzgoj povrća; obavlja sadnju, zalijevanje i uklanjanje korova. Skynet za vaš vrt! :seedling::robot:
  • Prisma – aplikacija za generiranje slika raznih umjetničkih stilova iz vaših fotografija koristeći umjetnu inteligenciju (kao što sam već spomenuo ovdje). Evo jedna novosadska:
  • Wirecutterov članak o stajaćim stolovima – istražujem malo ponudu radi laganog bola u vratu. Poznajem više ljudi koji imaju problema s kralježnicom radi našeg sjedilačkog životnog stila.
  • Ctrl+k (Cmd+k na Macu) – kratica za pretvaranje odabranog komada teksta u link u Discourseu. Posebno korisno za ovu kategoriju … :keyboard:

• Najviše over-engineered blog ikad – Pony Foo je cool blog / newsletter o JavaScriptu i autor je sve komponente napravio sam od nule kao node.js aplikaciju. Majstorska prokrastinacija, ali je definitivno i dobra metoda učenja. U ovom postu objašnjava kako sve funkcionira.
  • useronboard.com – čovjek razara početne ekrane koje aplikacije koriste za “onboardanje” novih korisnika. Ističe sve nelogičnosti, daje bolje savjete … Vrlo duhovito i poučno što se UX vještina tiče.
  • Elon Muskov idući roadmap – cijeli internet bruji o ovome, ali je zanimljivo vidjeti Muskovu viziju samovozećih automobila koji ne će morati stajati na parkiralištima nego ćete ih moći automatski iznajmljivati drugima.

• freeCodeCamp – ogromna online zajednica za učenje programiranja u JavaScriptu koja je brojnim ljudima pomogla da dođu do posla.
  • the Hustle – zabavan newsletter sa sažetim novostima iz svijeta tehnologije pisan na svjež, duhovit način.
  • BalCCon snimke predavanja – dobra razbibriga za ove hladne jesenje dane :jack_o_lantern: .

Par meni kul stvari otkrivenih u zadnje vrijeme:

• Krenite s kapetanom Kirkom osobno u svijet izrade mikroprocesora pocetkom 80ih. Odlican uradak za ljubitelje dobrog retroa.
  • Kad smo vec kod mikroprocesora, ovaj lik je htio shvatiti kako to cudo funkcionira i napravio sam svoj procesor zvan Megaprocesor od diskretnih komponenti (cca 40 000 tranzistora) velicine prosjecnog skladista. Sve je odlicno dokumentirao i napravio male tutoriale o internoj arhitekturi
  • Apple vam ide na kurac ili pak samo volite meditativne repair videoe? Luis Rossman je svojevrsni youtube super star i na svom kanalu popravlja macbookove, iphone uz obazvezne drske opaske na racun applea u samo 2h video streamanja.

• devdocs.io – stranica koja u offline memoriji web preglednika može spremiti dokumentaciju raznih jezika i biblioteka. Super korisno ako poželite kuckati malo koda dok putujete :passenger_ship::bus::bullettrain_side::small_airplane::rocket:
  • Crafting Interpreters – malo modernija knjiga o izradi programskih jezika koja ide dalje od lex-a i yacc-a i zalazi u bytecode VM-ove, JIT kompajlere, transpajlere itd. Autor je bivši game developer iz EA-a, a sad radi u Googleu na Dartu. @jco mislim da bi tebi ova knjiga mogla biti zanimljiva za unaprijeđenje Mone :wink:
  • FarmHack – stranica za farmere-hakere koji sami grade i unaprijeđuju svoje alate. Primjer uređaja za koje imaju upute je npr. ovaj bicikl-kombajn :bike::seedling::herb::deciduous_tree: