Enkripcija zabranjena zakonom u Mađarskoj

U Mađarskoj je izglasan zakon o zabrani potpuno enkriptirane komunikacije.

Preciznije, usluge enkriptirane komunikacije će “morati” dati pristup komunikaciji na zahtjev državne obavještajne službe.

Ne znam kako točno misle provoditi taj zakon s obzirom da usluge kao što su Signal ili (od nedavno) WhatsApp nemaju pristup komunikaciji svojih korisnika. Hoće li masovno pretraživati mobitele i brisati pojedine aplikacije ili blokirati pristup serverima? U svakom slučaju, nije baš vesela novost vidjeti tako ne-kripto-prijateljske nove zakone u susjedstvu.

Isto kao i Zakon o javnom redu i miru u Republici Srpskoj koji od prije godinu dana uključuje i društvene mreže.

Ukoliko im zasmetaš, pronaće da si koristio enkripciju i mogu reći da si prekršio zakon. U realnosti, neće ga sprovoditi nego će samo napadati pojedince koji im staju na put.

Inače, ovo je tolika glupost da ne znam ni gdje da počnem, da li od toga da bankovne transakcije tehnički više nisu moguće preko Interneta, ili preko toga da ne mogu baš kontrolisati šta ko ima na mobitelu, ili od one time pad-a i činjenice da dvije osobe mogu sigurno komunicirati pomoću obične olovke i papira (pod uslovom da ključeve razmijene licem u lice).

Ma da? Po nazivu zakona zvuči kao da te mogu optužiti da remetiš javni red i mir ako PIŠEŠ SVE VELIKIM SLOVIMA I SMETAŠ SUSJEDIMA :smiley:

Da, meni se isto čini da će se stvari svesti na ovako nešto. Not fun at all :unamused:

Naravno, sve u cilju nase(u ovom slucaju njihove) bezbednosti… :angry: NSA, da li vam mi licimo na krave muzare sto samo pasu travu?

Blah, pokvari mi raspolozenje u sekundi…

Hardwareska enkripcija