Gašenje Interneta 12.7

Možda ste čuli, možda niste, ali 12.7. Fight for the Future organizuje još jedan Internet shutdown, sličan onom u januaru 2012. protiv SOPA zakona, kada je Wikipedia prestala da radi na jedan dan, a Google cenzurisao svoju početnu. Ovaj put, cilj im je da sačuvaju princip net neutralnosti, prije nego što ga Trump-ova administracija uništi.

Početna stranica blackout-a: https://www.battleforthenet.com/july12/

Ima dosta zanimljivih imena tu (rekao bih i više nego prošli put). Neki od njih: Amazon, Netflix, Mozilla, Kickstarter, GitHub, reddit, YCombinator, DigitalOcean, imgur, Patreon.

U podršci njima, pokušavam da organizujem domaći Internet blackout, gdje bih imao dovoljno domaćih sajtova (20-30) koji bi pričali o problemu net neutralnosti na isti dan (12.7.). Cilj mi je da kreiram dovoljno “prašine” da se probijemo do domaćih medija kada budu pričali o shutdown-u na američkom nivou, te tako spomenemo problem net neutralnosti na lokalnom nivou.

Trenutno tražim early supporters sajtove, koji mogu biti u jednoj od tri kategorije:

1. Sajtovi koji će se “ugasiti”.
  2. Sajtovi koji će modifikovati svoju početnu na jedan dan da pričaju o narušavanju net neutralnosti (na primjer, dodavanje banner-a podrške).
  3. Sajtovi koji će pričati o problemu na lokalnom nivou (na primjer, objavljivanje vijesti o tome šta je net neutralnost i zašto je važna).

Takođe pravim krovni sajt za ovu akciju (netneutralnost.com) koji će biti online kada sakupim dovoljno early supporter sajtova. Trenutno je password-protected, i ukoliko neko želi da pristupi radnoj verziji, neka me kontaktira privatno.

Ukratko, razlozi zašto otvaram ovu temu:

1. Cijenio bih kada bi se Balkan I/O priključio akciju.
  2. Cijenio bih kada bi mi se preko ove teme više web administratora priključilo akciji.
  3. Ukoliko ima neki front end developer koji želi iskustvo radom na open source projektu kreiranja krovnog sajta, slobodno nek mi se priključi (statički je sajt, dakle Jekyll + HTML/CSS).

Privatan kontakt: aleksandar@r3bl.me

Super ideja! Čitao sam dosta o toj legislativi oko net neutralityja u SAD-u. Kao pobornika otvorenog interneta i mogućnosti malih firmi da lansiraju zanimljive nove online proizvode me malo brine kako će sve to završiti… Inače ako netko slučajno još nije upoznat sa situacijom, preporučam ova dva filmića koja je John Oliver snimio na tu temu (embedani na kraju posta).

Ne znam doduše kakvo je stanje u Europi i našoj regiji po ovom pitanju. Ima netko više informacija o tome? Tj. možemo li mi i, ako da, kako s lokalne razine utjecati na pitanja net neutralityja?

@r3bl Dapače, rado ću pomoći preko Balkan I/O-a da malo proširimo glas o ovome. Možda bi neka kombinacija 1. i 2. bila najbolja za ovaj forum. Mogu zacrniti početnu stranicu i uz kratak opis pozvati ljude da na netneutralnost.com i/ili ovoj temi na forumu nauče više o problemu i načinima kako se može promijeniti stvari. Evo idem za početak pozvati ljude preko socijalnih mreža :slight_smile:

Net Neutrality I

Net Neutrality II

Ako imas unikatne clanke proslije ja cu ih objavit na neke svoje stranice rado.

Trenutno nemam, međutim imam u planu četiri dana posvećena isključivo pomaganju stranicama koje odluče da se priključe akciji. Planiram jedan generalni i više članaka iz određene perspektive (npr. “kako princip net neutralnosti utiče na Linux zajednicu”), tako da bi mi značio spisak sajtova ili barem opis čime se bave.

Evo kako izgleda plan akcije:

Ovaj prvi dio je već završen i registrovan je https://netneutralnost.com (koji će biti online krajem ovog vikenda). Ukoliko želiš da vidiš kako izgleda i da ubacim tvoje sajtove u listu inicijalne liste partnera, zamolio bih te da me kontaktiraš na mail pa da ti pošaljem kredencijale za login, da vidiš kako će to izgledati prije nego što ode live. :slight_smile:

Znači mogu da računam na to da Balkan I/O bude dio akcije? :slight_smile:

Možeš, da. Stavio sam si datum u kalendar – zacrnit ćemo internet! :black_large_square: :slight_smile:

Evo da napišem i ovdje update napretka kojeg smo @r3bl i ja napravili na projektu. Nova stranica je objavljena:

U novom dizajnu sam malo počistio tipografiju (uvijek je dobro poduplati praznine :slight_smile:) i poigrao se malo s veličinom fontova i nekim CSS efektima (svi korišteni materijali su spomenuti u velikom postu o HTML-u/CSS-u)…

Sad je krenula faza okupljanja što više stranica da se uključe u akciju. Ako je netko zainteresiran za pridruživanje pokretu, javite se preko stranice.

@r3bl
Pokušala sam se javiti privatnom porukom na FB i mailom kako bi vam pomogla … na žalost nisam dobila nikakv odgovor :frowning:

Mislim da @r3bl putuje zadnjih dana pa možda nije primjetio još poruku. Ako je u vezi sudjelovanja u akciji i dodavanja bannera na stranicu mogu ti i ja pomoći možda.

Ma ustvari više je bilo radi pomoći oko administracje sajta jer meni bi dobro došla neka praksa oko toga s obzirom da sam linux admin a vama pomoć … naravno ako smatrate da bi ja bila od pomoći.

Hvala na ponudi :slight_smile: To će ipak @r3bl morati reći što se tiče netneutralnost.com stranice, jer ja nemam pristup njegovom serveru. Za početak, trebali bi ti omogućiti pristup kodu stranice. Ti si @zlanja i na GitHubu?

Ono što meni sad pada kao ideja je da npr. napišeš kratke upute kako u Linuxu i nginx-u (što je danas valjda najčešća kombinacija) preusmjeriti sadržaj na neku statičnu stranicu s informacijama o prosvjedu (i kasnije onda poništiti promjene). Te upute onda možemo dodati na stranicu…

Evo ga, uspješno smo odradili blackout :slight_smile: