Generatori statičnih web stranica

Kako razgovaramo o postavljanju nekih stranica za dobrodošlicu ljudi i projekte tipa tranzistor, ima li netko savjeta oko generatora statičnih web stranica? Znam da tu ima “par opcija” :smiley:

Ja sam do sad radio vrlo malo s Octopressom koji je najpopularniji i lako se deploya na Gici (GitHubu), ali mislim da će sad dosta toga promijeniti u 3-ci na bolje. Pelican koristimo na CloudFleet blogu i bome izrada teme, a ni pisanje nije neka sreća. Vrlo daleko od iskustva auto-refreshanja koje nude razni Yeoman generatori s browser syncom i gulpom. Čuo sam dobre stvari o Hugu.

Vaši prijedlozi? Kako se nadamo da će biti interesa za hackanje na ovoj stranici i kod će biti otvoren, bilo bi super kad bi to bilo nešto što se većini sviđa.

Učenje: HTML/CSS

OK, opet sam ušao u proučavanje generatora statičnih stranica. Bacio oko na neke od jako, zbilja jako puno rješenja… Na žalost, nije se puno toga promijenilo od kad sam zadnji put snimio scenu.

Popularni Jekyll i dalje izgleda ok (ovaj put bez Octopressa, koji je malo zapeo u razvoju). Pojavio se i Hugo, koji je jednostavan za instalaciju i ubojito brz. To su, čini se, glavni natjecatelji. Niti se jedan od njih, doduše, ne može mjeriti sa simfonijskom ugodom programiranja frontenda web aplikacija koristeći npr. Yeomanov generator-webapp. To sve leti! :rocket: Samo instalira i ubacuje JavaScript, CSS biblioteke, transpajlira ECMAScript 6, sinkronizira veći broj browsera (moguće i na smartphoneu) koristeći BrowserSync ponovno učitavajući samo one datoteke koje su se promijenile bez ikakvog ručnog refresha… :violin::musical_keyboard::guitar::notes:

Uglavnom, da mi nije nešto slučajno promaklo sam bacio pitanje na StackOverflow:

No za sad mi se kao najbolja opcija čini krenuti s nečim kao što je Harp.js, što je bar donekle kompatibilno s Yeoman generatorima i moguće je spojiti na BrowserSync. Kasnije je možda moguće ručno prebaciti dio te generator-webapp magije u Gulpfile generator-harp-a ili napraviti kompoziciju generatora.

Ako ciljamo na brzinu, izašla je nova super-optimizirana tema za Jekyll – Amplify. Tema prati neke nove Googleove preporuke za super-brzo :zap: otvaranje u pregledniku.

Stranica koja koristi tu Amplify temu se učitava zamjetno brže od nekih drugih statičnih stranica:

Prednosti te dodatne brzine:

• UX – čitatelji osjećaju promjene u vremenu učitavanja već od 100ms
  • SEO – Google daje prednost AMP stranicama u pretraživanju

Doduše, sad u početku bi sadržaj i dizajn vjerojatno bili puno bitniji od 0.5 sekunde učitavanja :smiley:

Pronašao sam jedan dosta popularan Yeoman generator koji dodaje puno tih dodatnih opcija na običan Jekyll – zove se Jekyllized.

Isprobao sam ga i čini se dosta dobar.