Hakerska videoteka

Svako toliko treba se odmoriti od hakiranja pa koji je bolji način za to od gledanja filmova i serija o hakiranju, programiranju, gradnji aplikacija i firmi … Noćas kreće druga sezona Mr. Robota (s vrlo realističnim prikazom hakiranja) pa sam pomislio da bi vrijedilo skupiti sve cool stvari za gledati na jednom mjestu.

• Mr. Robot – pratite mladog Elliota kako se nosi sa svojim problemima s ocem iz djetinjstva (vrlo Freudovski) u prljavom New Yorku gdje šačica hakera iz podzemlja pokušava pobijediti Zlu korporaciju™ (tako se doslovno zove). Ako ste gledali Klub boraca, bit će vam malo poznata radnja, ali nema veze – svejedno je zakon! Nemamo pojma što će sezona 2 donijeti :open_mouth:
  • Hakeri – Crash Override, Acid Burn, ostatak ekipe na rolama, phreakovi na telefonskim govornicama, obilaženje arkada … Hakeri su kultni!
  • Startup Kids – poticajan dokumentarac o tome kako danas doslovno klinci pokreću svoje poslove na internetu (no često i propadaju). Ima malo startup hypea u ovom filmu, ali je svejedno dosta inspirativan za pogledati.
  • Silicon Valley – presmiješan sitcom koji ismijava česte zablude o mijenjanju svijeta u Silicijskoj dolini. @Pera_Zver i ja smo pogledali skoro cijeli drugu sezonu u busu kad smo se vraćali iz Novog Sada i smijali se do suza :joy: Iako je dosta sarkastična, serija u biti ima i jednu obrazovnu komponentu gdje pokazuje kako mala grupa prijatelja pokreće posao od ideje, preko prototipa, traženja financiranja, zapošljavanja ljudi itd.
  • Revolution OS – dokumentarac o revolucionarnom GNU/Linux OS-u (Stallman priča u filmu pa sam morao dodati GNU/ prefiks ;)). Ovo je film nakon kojega sam ako se dobro sjećam instalirao Linux na laptopu po prvi put i totalno se nabrijao na open source :metal:
  • Indie Game: The Movie – dokumentarac o tzv. indie programerima igara koji u malim timovima rade često vrlo progresivne igre (poput Braida ili Feza).

Koju seriju ili film biste vi dodali na listu?

• Pirates of Silicon Valley - po meni, najbolji film o Microsoftu i Appleu do danas. Kako je ovaj film napravljen za TV, relativno je nepoznat, ali je po mom misljenju čisto zlato! Izvrsna režija, glumci jako dobro pogođeni, čak i Woz tvrdi (mozete naći na YT, novi useri su ograničeni na 3 linka) da je film dosta autentičan, što se ne može reći za zadnjih par filmova o Appleu. Pogledajte samo ovo remek djelo od uvodne scene. :slight_smile:

Torent radi pa se gleda veceras :slight_smile: Hihi

Inače, u nedostatku zabave, neki treniraju neuronske mreže da smišljaju scenarije novih epizoda Silicijske doline. Zanimljiv koncept, iako moram priznati da mi više paše humor pisaca od krvi i mesa za sad :slight_smile:

• Shenzhen: The Silicon Valley of Hardware: Mali pogled na dolinu bez koje bi silicijska dolina danas bila gola pustinja. Kako funkcionira najveci hub za tehnoloski razvoj, kako se ljudi networkaju, biznisi akceleriraju, startapi lansiraju, i hakerima uvijek omiljeni osvrt na IP i OS doktrine.

Evo jedna malo veća klasifikacija…

Hvala za ovu listu taman da imam sta da gledam

@Sceko super, uživaj u filmovima :slight_smile: