Implementacija plaćanja na webu

Kakva su vam iskustva sa sustavima za obradu uplata koji su podržani kod nas? Od onoga što ja znam:

• Braintree – PayPalova alternativa Stripeu koja radi kod nas. Podržava uplate kreditnom karticom i PayPalom. Ima jednostavnu copy/paste formu, a za kompleksnije integracije (dodavanje novih polja u formu itd.) je potrebno malo dublje zaroniti u backend i frontend kod i Braintree API.

• Znam da je u HR moguće staviti neki QR kod na stranicu koji omogućuje mobilnim bankovnim aplikacijama automatsko ispunjavanje uplatnice. Nisam siguran kako se ova opcija zove niti kako bi se točno integrirala u backend (može li se dobiti neki ping za obavljenu transakciju).

• Crowdfunding sustavi za koje sam čuo – ne znam puno o njima pojedinačno.

Znate li vi nešto više o nekom od nabrojanih sustava ili znate za još neki? Što mislite o popularnosti plaćanja kreditnim karticama kod nas u odnosu na plaćanje npr. netbankingom?

OK, malo sam proučio što se sve nudi. Ja sam se uglavnom odlučio za Braintree za jednu aplikaciju koju radim (bit će open source pa ću proslijediti ovdje kod kad bude u zrelijoj fazi). Prvo za sažetak 3 rješenja koja mi se čine najpraktičnija:

• PayPal
    • 3.4% + $0.30 po transakciji
    • malo skuplji, ali u jednostavnoj varijanti ga mogu koristiti i ne-programeri
    • primanje novca je podržano u puno zemalja, uključujući koliko vidim cijelu Europu
  • Braintree
    • 1,9% + €0,30 (ili PayPal cijene transakcija ako korisnici to odaberu tu metodu)
    • noviji i moderniji API za plaćanje iz programerske perspektive (pokušali su imitirati Stripeov developer friendliness, jel)
    • solidna geografska podrška, ali od naših prostora podržavaju samo Sloveniju i Hrvatsku (kažu da uskoro dolaze u druge zemlje, tako da očekujem uskoro pokrivenost za Srbiju, Bosnu, Makedoniju itd. kao i PayPal)
  • Stripe
    • duže u igri od Braintreea, ali radi u zapadnom dijelu Europe, ne i kod nas

Inače, ako vaša zemlja nije pokrivena željenom uslugom, uvijek možete otvoriti firmu u drugoj zemlji. Čuo sam dobre stvari o otvaranju firme preko interneta u SAD-u (koristeći Stripeovu uslugu Atlas) ili u Estoniji.

Još neke usluge koje se uglavnom odnose na hrvatsko tržište (uglavnom nisu nešto premoderna sučelja – imam dojam da treba telefonirati s ljudima da ih se postavi i često uključuju plaćanje mjesečnih premija). Ovdje je jedan članak koji opisuje nekoliko takvih usluga.

• T-com PayWay koji traži mjesečnu pretplatu i nekakve komplicirane ugovore
  • WebTeh
  • 30 kn / mj. i 2.5% za kreditne/debitne kartice
  • CorvusPay — slično. http://www.corvuspay.hr/Cjenik-15.aspx
  • QR kod
    • PBZ i ZaBa očitavaju s uplatnica, Erste ima svoj sustav koji traži posebnu aplikaciju
    • izgleda kao da nema jedan sustav koji bi podržavao sve banke
    • potreban smartphone
  • Crowdfunding