Izvještaj: Animafest 2016

Ovoga je tjedna u Zagrebu počeo Animafest, svjetski festival animifanog filma – moj drugi najdraži godišnji filmski događaj. Dojmovi s prvih par dana su opet jako dobri. Već u prvom bloku na otvaranju festivala je bilo dobrih filmova. Na žalost, ne mogu ih polinkati jer nisu javni, ali često dio tih filmova dođe na Short of the Week kad prođe festivalska godina, a neke od filmova iz programa možete pronaći i po uobičajenim zakutcima interneta za nabavku filmova (:wink:).

Nekad možete pronaći isječke filmova kao za ovaj film o djevojci Vajši koja jednim okom vidi samo prošlost, a drugim okom samo budućnost.

Postoji i kategorija namjenskih filmova gdje se npr. prikazuju glazbeni spotovi koji su u pravilu dostupni na YouTubeu. Evo npr. spot Pridjeva koje smo već spomenuli u Tranzistoru.

Tko je u prilici, svakako se isplati navratiti do kina!

Animarhija

Drugi dan festivala, Tess Martin je u sklopu programa za profesionalce Skener održala zanimljivo predavanje o tzv. punk animaciji – animarhiji :sunglasses: Sažetak je da u gradovima u SAD-u kao što su Portland i Seattle ne postoje škole animacije, kulturni fondovi ni festivali pa su pojedinci načješće samouki i rade filmove s vrlo malim osobnim proračunama u tako malo punk, DIY stilu.

Mene su potpuno osvojili tom pričom i mislim da je prilično cool kad se tako neki indie umjetnici uspiju probiti. Primjer s predavanja je Bruce Bickford.

Multimedijalna animacija

Osim radionice mapiranja projekcija na zgrade, za vrijeme festivala se i ove godine održava i radionica izrade računalnih igara u kojoj sudjeluju programeri, animatori i ilustratori. Prezentacije uradaka će biti ovu subotu od 10 do 22 h u Zagrebačkom plesnom centru.

Također, na festivalu je moguće isprobati i VR animacije :gem:

Navratite!

U svakom slučaju, puno cool zbivanja. Navratite ako ste slučajno u prilici, a preko vikenda će biti i projekcije na otvorenom na Zrinjevcu.

Projekt: Tranzistor

Još par detalja s festivala – Kolumbija je predstavljala svoju scenu animacije s nekoliko dosta dobrih uradaka. Kroz diskusiju nakon projekcije su preporučili zainteresiranima da pogledaju njihov portal Moebius Animación gdje okupljaju radove iz Južne Amerike i Španjolske. Tekstovi su na španjolskom, ali Google Translate pomaže. Pod “videos” možete pronaći neke cijele filmove kao npr. vrlo naturalistički (označen za odrasle) “ubij – crveno” (španj. matas – rojas).

Također zanimljiv film sa stranice mi se čini i argentinski “Padre”.

Objavljeni su i dobitnici nagrada na festivalu pa možete i na taj način suziti velik izbor filmova za pogledati. Također, sažetke zbivanja po danima možete naći na Vimeu kao Dnevne kronike. Uživajte!