Izvještaj: hackerspace Tilda

Evo napokon vikend pa sam ulovio malo vremena za natipkati izvještaj s našeg izleta u Novi Sad i upoznavanja lokalne hakerske zajednice. Povod je bio Exit festival (žurka na tvrđavi je super, očekujte uskoro nove pjesme u Tranzistoru), a usput smo onda posjetili i FTN i javili se društvu na #lugons IRC kanalu (gdje se okuplja Linux User Group of Novi Sad). @meka i društvo iz LUGoNS-a/Tilde su nas spremno ugostili uz pivo i opušteno druženje.

No, da ne bi bilo da smo samo tulumarili, uspjeli smo uloviti priliku i posjetiti njihov cool novi hackerspace Tilda Center na Bulevaru Oslobođenja, blizu željezničkog kolodvora. Stolovi za računala su posvuda, serveri u špajzi, čujemo da je internet dobar (zanimljiva metoda spajanja antenom o kojoj će nam možda @meka, @bad63r ili netko od domaćina nešto više napisati jednom prilikom), klima radi i polaznici su voljni za rad :slight_smile: Prostor je još uvijek u izradi (fali još malo LED-ica za taj pravi hakerspace vibe :rotating_light:), ali je u svakom slučaju cool vidjeti da se ljudi iz lokalne zajednice skupe i počnu ovako samoinicijativno graditi nove poticajne prostore za širenje znanja, promociju open sourcea i hakerskog duha :heart:!

U Tildi se redovno održavaju predavanja o Linuxu, web developmentu (backend i frontend) i hakatoni. Dio predavanja je snimljen i dostupan na YouTubeu tako da ih možete pratiti i od doma. Tildu možete pratiti i na Twitteru i Facebooku za sve novosti. Ako vas put nanese u Novi Sad, svakako navratite do Tilde!

Sve u svemu, jako nam je lijepo bilo u Novom Sadu, upoznali smo zanimljive nove ljude i nadamo se da će ovakvih prilika za druženje biti još i u budućnosti :smiley: . Do tad svakako ostajemo u kontaktu i ovako preko neta :computer:.

Bilo je zanimljivo videti da nismo ludi, za početak. Siguran sam da znate o čemu pričam: “što se lepo ne očešljaš, budeš normalan, imaš normalnu ženu …” Razmena ideja je svakako prijala, doduše malo manje nego pivo po vrućini :o) Šalu na stranu, popričali smo baš o svemu i uživao sam u tome što sagovornici napokon imaju i šta dodati na našu priču a ne samo prazno klimanje glavom. Dražen i Pero su nam svakako dali svakakve ideje i bojim se da su nas malo posramili pošto nismo baš previše hardverski hackerspace (moja krivica kao jedinog koji je završio elektrotehničku a ne priča o tome). Sve u svemu, prelepo i svrsishodno druženje koje se na žalost prerano završilo, tako da moramo vratiti posetu (samo ne znam u kom gradu?).

PS. Nemoguće je očešljati dredove, da odgovorim na prvo od “normanih” pitanja. :o)

A ono, najsigurnije se javiti unaprijed pa dogovorimo :). Većinu vremena smo u Beču trenutno, ja dio vremena radim iz Zagreba, a sad preko ljeta su neki gradovi na moru izgledniji.

Možemo se i na nekoj konferenciji naći. Za WebCamp već imam kartu.

Uvijek je super je upoznati ljude s kojima dijelis toliko interesa na raznim krajevima svijeta, a posebno mi je drago znati da postoji jedan takav pokret entuzijasta i kreativaca u drustvu koje lako gusi svaki entuzijazam i kreativnost. Od srpskih prijatelja u becu sam se toliko naslusao o tome kako sistem u srbiji ne funkcionira, kako se znanje i vjestine ne vrednuju, kako se mladi ljudi sa tehnickim predispozicijama bjeze glavom bez obzira i bas mi je bilo drago vidjeti ovaj mali Rebel Group kako gradi nesto ovako dobro iz samog temelja.

Zelim vam svu srecu svijeta ljudi i ne dajte se pokolebati!