Kako hakirati izbore?

Pozdrav ljudi, što ima? Nije me dugo bilo na forumu, isprike! No ne brinite, svašta se sprema za proljetno buđenje Balkan I/O aktivnosti… :slight_smile: Što me okupiralo zadnje vrijeme? Pa… malo sam se uključio u pomaganje jednoj mladoj zelenoj opciji na lokalnim izborima u Zagrebu. Doduše ne bi to bila tema za forum samo po sebi (i ne bih da ulazimo dublje u politički aspekt svega ovoga, samo ću reći da mislim da je ulazak mlađih, stručnijih ljudi u politiku na cijelom političkom spektru dobra stvar) da nismo koristili malo (white-hat ipak, unatoč click-baity naslovu ;)) hakerskih metoda u kampanji pa mislim da bi možda jedna a posteriori analiza tehničkog dijela mogla biti zanimljiva nekima od vas…

Što je dakle potrebno osim volje i grupe ljudi da se dobije glas u strukturama vlasti?

Prikupljanje sredstava

Kampanje koštaju – printanje letaka, plakata i drugih rekvizita, zakup reklamnog prostora… Stoga nam je prvi potprojekt nakon što smo okupili programersko-dizajnersku ekipu bio izrada sustava za prikupljanje donacija. Sva sreća, prihvaćanje novca je osnova većine web aplikacija, tako da je to zbilja područje gdje je lako naći gotove open source komponente ili jednostavne API-jeve (BrainTree, razni domaći servisi). Mi smo se uglavnom fokusirali na direktne uplate na žiro račun koristeći IBAN ili 2D kod za mobilno bankarstvo (super API za uplate u HR – vjerojatno nešto slično postoji i za ostatak regije) i izignorirali kreditne kartice radi ograničenog vremena. Done is better then perfect :slight_smile: Konačna verzija aplikacije dostupna je ovdje.

Kandidiranje

Naši birokratski sustavi su vrlo krakati… Zagreb ima preko 200 mjesnih odbora i potrebno je valjda 1500 ljudi s točno određenim mjestima prebivališta koji se moraju kandidirati kako bi se popunilo te silne liste i da bi stranka uopće bila vidljiva na glasačkim listićima u tom mjesnom odboru ili gradskoj četvrti. Kako bi olakšali organizaciju okupljanja kandidata, izradili smo jednu malu web aplikaciju koristeći GeoJSON mape mjesnih odbora i D3.js koji ih farba prema popunjenosti u Google Sheets tablici (imaju jednostavan API za dohvat podataka). Ovaj članak o D3 kartografiji mi je puno pomogao. Rezultat s malo jQuery popover interaktivnosti dostupan je ovdje.

Promocija

Marketing je uvijek težak dio – radilo se o firmama ili strankama. Tu ne mogu dati puno uvida osim toga da smo imali super medijski tim s puno iskustva. Facebook kampanja je bila dosta bitna za dohvaćanje mlađeg dijela populacije i ovdje je dostupna analiza koja pokazuje da smo taj digitalni dio rasturili.

Catchy pjesma s video spotom je također pomogla… :guitar: :dancer: :deciduous_tree: :musical_note:

Grad je za ljude, ljudi su grad
Ulice se bude, izbor je naš
Grad je za ljude, mi gradimo grad
Odluka nek bude – Zagreb je NAŠ!

Ipak, da ne ispada kao da tehnološki dio kampanje preuzima sve zasluge, mora se reći da bez volonterskog rada preko 400 marljivih ljudi koji su podijelili >76k letaka na ulicama i širili dobre vibracije ne bi ni približno tako daleko dogurali.

Rezultati

Ugodno smo se iznenadili što smo ne samo prešli izborni prag, nego dobili čak 7.64% glasova. Iz naše koalicije izabrano je 4 zastupnika/ca u Gradskoj skupštini Grada Zagreba, 21 vijećnika/ca gradskih četvrti i 47 vijećnika/ca mjesnih odbora. :tada: :tada: :tada:

Gradonačelnika doduše nismo uspjeli srušiti s trona, tako da tu još ima posla…

Što dalje?

Pravi posao tek počinje i još učimo kako stvari funkcioniraju iznutra. Svejedno, hakerski posao teče dalje… Imamo Discourse kojeg koristimo za komunikaciju s građanima po kvartovima. Razvijamo novi alat za komunikaciju unutar stranke i izabranih predstavnika s građanima. Vjerojatno će biti još updateova :slight_smile:

Ako nekoga iz Zagreba zanima uključivanje u daljnje Za grad / Zagreb je NAŠ! aktivnosti, slobodno mi se javite – posla uvijek ima :wink:

Imate li vi nešto za podijeliti na ovu temu? Jeste li se i kako “haktivistički” angažirali oko nečega? Planirate li u budućnosti?

Za sve koje zanima obrada podataka i hakersko-građansko-aktivističke teme, imate još par dana za prijavu za ovaj tečaj u Varšavi – put i svi troškovi su plaćeni svima koje prime. Rok za prijave je ovaj petak!

Tech konferencije i meetupovi