Online glasanje

na IEEE Spectrumu sam naletio na uzasno zanimljiv clanak o online glasovanju - o izazovima i postojecim rjesenjima pise jedan od celnih ljudi firme Smartmatic-Cybernetica, tvrtke koja zasad ima najuspjesniju platformu za internetsko glasovanje. Clank obiluje tehnickim detaljima i mislim da ce bit uzitak za citanje svim ljubiteljima enkripcije i cybersigurnosti.

Zanimljivo mi je bilo vidjeti kako jedina zemlja koja ima uspjesno implementiran sustav za internetsko glasanje je - Estonija. Vec 11 godina imaju taj sustav i prosli su vec 8 nacionalnih izbora, i izlaznost je uvijek veca. Estonija je case study dobrog sistema i autor povlaci paralelu sa jako neuspjesnim i nepripremljenim primjeriom online glasovonja u Washingtonu 2010.

Nevezano za online glasanje: Estonija je danas jedna od najbrze rastucih europskih post-socijalistickih ekonomija. Rumunjska u zadnje vrijeme biljezi jednako dojmljiv trend. Ono sto te dvije zemlje imaju zajednicko je veliko ulaganje u IT sektor i postepeno prebacivanje svih javnih servisa na internet. Mislite li da je dobra IT infrastrukura ono sto dovodi do ekonomskih skokova i rasti gospodarstva?

Btw, moj clanak je tu.

Da, čitao sam da je Estonija jako puno ulagala u korištenje, prilagodbu i razvoj novog open source softvera kako bi potpuno prebacili svu državnu administraciju online. Zato sad imaju i taj sustav e-građana gdje bilo tko u svijetu može otvoriti firmu tamo (i plaćati im popratne usluge :slight_smile:).

Nisam stručnjak, ali mislim da nije riječ o kauzalnosti, ali vrlo vjerojatno ima korelacije između te IT infrastrukture i ekonomskih skokova. Uprava koj dobro razumije potrebe za modernom IT infrastrukturom i neke druge poteze dobro obavlja :slight_smile: