Pokretanje online posla

Za nadahnjujući početak godine, pokrenuo bih jednu temu koja vjerojatno mnogima prolazi kroz glavu u ovom periodu novogodišnjih odluka – pokretanje online posla :computer: :briefcase: :moneybag: . Pritom prvenstveno mislim na izradu nekog online proizvoda (npr. tečaja, knjige) ili softwarea (engl. software as a service (SaaS)), iako su i druge poslovne teme dobrodošle :slight_smile:

Dakle, imate li kakvog iskustva na temu pokretanja online posla? Imate li neke planove koje želite podijeliti? Možda želite spomenuti neke dobre online materijale za učenje na tu temu na koje ste naišli?

Za početak evo nešto zgodnih resursa za učenje o pokretanju posla koje ja znam:

• Indie Hackers – luda kolekcija reprezentativnih primjera poslova koje su razni ljudi pokrenuli s detaljima njihovih puteva od ideje da uspjeha – dobra inspiracija.

• Blog Patricka McKenzieja@shnikola mi je otkrio Patricka i čovjek je izgleda legenda na temu pokretanja posla u Hacker News krugovima. Ima dosta dobru kolekciju eseja.
  • Startup Class – svakako preporučam da prođete kroz ovaj tečaj. Koliko god Y Combinator (i startup svijet) ima “čudnih” strana, ipak je jedan od najjačih akceleratora. Gostuju iskusni ljudi (npr. AirBnB osnivači) i tečaj ima puno korisnih, praktičnih savjeta.
  • Product People podcast – dosta sam uronio u Justinov svijet zadnje vrijeme (prolazim njegov tečaj o marketingu za programere, čitam njegovu knjigu i član sam Mega Maker zajednice koju on vodi) i prilično sam zadovoljan materijalima.
  • još materijala u ovoj Hacker News temi.

Što se raznih (softverskih) alata korisnih startup osnivačima tiče, svakako bacite oko na:

• Founderkit — kao što ime kaže, novi startup koji se bavi samo kuriranjem najbolje kolekcije alata za osnivače
  • ProductHunt — iako pokriva veći spektar stvari, ima korisnih tema i za pokretanje posla, a i dobro je pomalo graditi ugled na toj stranici radi lakšeg marketinga kasnije :wink:

Što se mojih planova tiče, ja se zadnje vrijeme pomalo bavim izradom jedne aplikacije za pretraživanje i ljepše prikazivanje glazbenih događaja u gradovima (nisam baš zadovoljan Facebookovim događajima). Već pred nekoliko mjeseci sam prošao fazu intervjuiranja potencijalnih korisnika, razrade plana, imam čak i grafički dizajn… Trenutno se najviše borim s vlastitim odugovlačenjem pri programiranju prototipa. Pročitao sam nedavno jedan članak o tome kako se pri pokretanju posla najmanje treba baviti programiranjem (da bi to trebalo više biti kao nužno zlo), ali meni se ipak teško oduprijeti porivima za glancanje koda i korištenje modernih frameworkova :confused: . Nadam se da ću usprkos psihološkim preprekama uskoro imati probnu verziju bar za jedan grad pa ću je podijeliti i ovdje…

Kako stoje stvari kod vas?

Super. Čini se da si se stvarno dobro naoružao za startupanje. Želim ti svu sreću svijeta u tome! :slight_smile:

Ja nastavljam ove godine raditi za veliku korporaciju al uz veliku dozu projekata u slobodno vrijeme. Evo npr, pravim ženi svjetlo za ormar koje se automatski pali kad se vrata ormara otvore.

Što se online posla tiče, upisao sam malo napredniji kurs za korištenje nekih super alata za hardware dizajn, pa eto da si mogu napimpat cv kroz koji tjedan.

Hvala, trebat će mi i sreća :slight_smile:. Kako onaj lik iz Thinking Fast and Slow nekako kaže:

Teško je predvidjeti uspjeh — ako usporedite 10 uspješnih projekata, jedina stvar koja će im biti zajednička je sreća.

U, pametan dom znači :door::couch_and_lamp::bulb::sparkles: Cool… Podijeli neku sliku ili video kad proradi.

Opa? Znači neki novi instrumenti su na horizontu :artificial_satellite: Da, ulaganje u obrazovanje se uvijek isplati. Poslovni troškovi su mi najdraža stvar u samo-zapošljavanju — knjige, tečaji, računalna oprema…

Kao nastavak na YC-ev Startup Class kojeg sam već spomenuo, za par tjedana (5.4.) počinje njihov Startup School. To će biti masivni online tečaj dobrim dijelom baziran na Startup Class predavanjima, ali će davati i direktan feedback i savjete ljudima koji su se prijavili i online. U svakom slučaju, mogla bi biti dobra motivacija dok radite na svom projektu kraj brojnih drugih poduzetnih ljudi.

Registracija traje do 27.3., tako da iskoristite priliku i prijavite se!

Objavljeno je prvo predavanje na Startup Schoolu. Dustin iz Facebooka i Sam iz Y Combinatora pričaju o tome zašto bi uopće htjeli pokrenuti startup, razbijaju neke mitove (“sam svoj šef”, “luda zarada”) i daju neka svoja mišljenja o tome kakve ideje i kakvi ljudi na kraju uspijevaju.

Pratite li serijal? Kako vam se čini?