Povijest domaćih računala

Vice Srbija je objavio zabavni članak o povijesti domaćih računala u Jugoslaviji. Ima nešto informacija i o igrama koje su se tada mogle igrati. Zanimljivo je da su radi nekompatibilnosti s američkim računalima, ljudi na ovim prostorima morali sve igre iznova napraviti sami ako su ih htjeli igrati. Inače sam točno o tim računalima čitao neki dan dok sam smišljao prikladan logo za forum :slight_smile:

Ovaj krati video intervju s Vojislavom Antonićem o Galaksiji je isto dosta zabavan:

“Traba bežati levo, desno, gore, dole. Često to nije lako, evo ja se često zbunim pa ne znam gde idem. Zato je to mnogo lakše ako to radimo sa ovom palicom za igru!” – elevator pitch za joystick :smiley:

Geeky pošalice i razbibrige

Kul… ja bih samo dodao kako proizvodnja domacih kompjutera nije pocela 80ih… “Mihajlo Pupin” je vec 60ih stancao svoje framewallove. Dosta napredno.

Dobro, da, u članku govore o osobnim računalima koja su se pojavila u stilu Applea II u Americi koji se pojavio krajem 70-ih.

Neznam koliko ste pratili ali u Beogradu je bio jedan od većih svjetskih Hackathona prošli tjedan…A evo kratki izvještaj jednog predavanja na blogu Hackadaya.

Da, zanimljivo je predavanje. Nisam znao da su u Srbiji skroz isključili internet u to vrijeme. Probao sam pristupiti tom starom forumu (tj. konferencijama kako su ih zvali) preko telneta kao što kažu na Wikipediji da je još moguće, ali me izbacuje.

$ telnet telnet.sezampro.rs
Trying 77.105.0.8...
Connected to telnet2.sezampro.rs.
Escape character is '^]'.

Connected at Telnet Gateway, Ned 24/04/2016 22:11:29, node 10

SezamPro On-Line, Beograd. Dobrodosli!

Username: new

Ovaj nod je rezervisan za odrzavanje sistema. Molimo Vas
da pozovete broj 011/3020-234 ili 011/186-333.

Connection closed by foreign host.
$

(nisam nazvao broj telefona :slight_smile:)

Inace proucavam lik i djelo Voje Antonica u zadnje vrime…Lik ima super pricu o gradnji svojih racunala u to vrijeme i kako im vlada jugoslavije nije dala da uvoze djelova iz Amerike niti uopce podrzavala razvoj racunarstva i sl.

Evo još jedan članak o Vojinoj Galaksiji i počecima open sourcea odašiljanjem programa preko radija i snimanjem na kazete kako bi se mogli izvoditi na računalu.

Za kontrast, pogled na međunarodnu (ugl. američku) scenu razvoja računala je dostupan u ovoj otvorenoj arhivi “Creative Computing” časopisa. Časopis je objavljivan od ‘74-e do ‘85-e. Ima nekih vrlo cool ilustracija. Sadržaj me malo podsjećaj na stare D&D manuale :slight_smile:

Može se pronaći i recenzija svakakvih starih igara :nerd:

Danas je rodjendan jednom od prvih i najvecih hakera balkana. E pa, sretan ti rodjendan, Voja!