Projekt: QWERTZ South Slavic Latin

Kako radi foruma zadnje vrijeme sve više tipkam na hrvatskom, falili su mi neki tipografski simboli koje inače često koristim na US rasporedu – tako sam eto otpuhnuo prašinu sa svog starog prilagođenog Mac rasporeda tipki, popravio ga malo, obogatio lakše dostupnim tipografskim simbolima i prebacio na Balkan I/O račun na Gici …

Za malo povijesti, tzv. South Slavic Latin podvarijanta srednjoeuropskog QWERTZ rasporeda je standardizirana u 80-ima, a i danas se koristi u Windows i Linux OS-ovima za bosanski, srpski (za pisanje latinice), hrvatski i slovenski. Uglavnom je prilagođena iz srednjoeuropskog QWERTZ rasporeda koji se koristi na njemačkom govornom području.

Meni je raspored dosta zgodan jer su posebni znakovi drugih europskih jezika isto lako dostupni pa se tako na istom rasporedu može pisati i njemački (Phänomen – alt + ', a za ä) ili talijanski (Caffé – alt + 9, e za é).

Također, vrlo bitno, omogućio sam lako pisanje nekih čestih tipografskih znakova (koristeći više-manje standardne Mac, a ne lude Windows kratice alt + 0 1 4 5 :stuck_out_tongue: ) kao što su em dash (—), en dash (–), ellipsis (…) i pravilne duple (“”) i jednostruke navodnike (‘’). Za pravila kad koristiti koji od tih znakova pogledajte npr. ove upute.

Umjesto odabira zastave i stvaranja kontroverze, stavio sam našu cool ikonicu :slight_smile:

Informacije o tome kako instalirati i koristiti prilagođeni raspored, kao i dodatne tipografske kraticame dostupne su u README-u.