Projekt: Tranzistor

Evo, nepunih par sati nakon otvaranja foruma, dok sam rutinski krenuo tražiti playliste koje ću slušati danas uz rad, nije mi vrag dao mira pa sam počeo razmišljati o tome ne bi li to možda bio zgodan projekt za balkan.io umjesto da napokon krenem raditi… :smiling_imp: Naime, nedavno sam nabasao na ovaj jedan cool podcast koji istražuje alternativnu, underground glazbu u raznim zemljama. Za puno tih bendova nisam uopće ni znao ranije.

Sad, ne bi li bilo fora imati nešto kao tranzistor.balkan.io gdje bi imali razne playliste za različita raspoloženja i stilove kao na Spotifyjevom genres & moods viewu gdje bi mogli pustiti neku Soundcloud, Mixcloud ili Bandcamp playlistu? To bi moglo biti dio te neke statične stranice o kojoj smo @jco i ja nešto malo pričali preko chata, a playliste ljudi sastavljaju sami i bacaju ovdje kao materijale za dodati (ili odmah naprave pull request).

Dobro, sad zbilja idem raditi…

Izvještaj: hackerspace Tilda
Kućni multimedijalni sustav na Raspberry Pi-ju
Molim predstavite se 🙂

Alternativa / eksperimentalna elektronika
(prva skupina autora preuzeta iz gore navedenog showa)

Izvještaj: Animafest 2016

Ova ideja mi je super, mogao bi se i neki reputacijski sustav / glasovanje napraviti i onda automatsko uređivanje lajv playliste :smiley: al za početak keep it simple naravno da se nešto uopće napravi

@metakermit nabaci link na github ako kreneš radit

cool podcast koji istražuje alternativnu, underground zemlju u raznim zemljama

Misliš glazbu?

Moglo bi se svašta cool napraviti. Bojim se jedino da bi kad se maknemo od ovih novih bendova koji imaju kulturu stavljanja bar poneke pjesme na SoundCloud moglo biti teže doći do starijih pjesama koje su dostupne online. Možda YouTube, ali ih tu miču svako malo. Imamo još jedan sličan projekt na tu temu o kojem će uskoro @Pera_Zver i još netko ponešto zanimljivo napisati (ne znam koliko je top secret :slight_smile: ). Idealno rješenje bi bilo kad bi Spotify dogovorio nešto sa ZAMP-om i ostalim regionalnim agencijama za glazbena prava i postao dostupan kod nas. Do tad mogu stavljati samo dosta siromašnu ponudu pokojeg albuma koji se može slušati zapadno od Schengena. Evo za ljude s VPN-om :headphones::

Da, reći ću čim bude neka varijanta na Gici (neformalni nadimak za GitHub koji smo nekolicina nas na IRB-u počeli koristiti onako “po domaće”).

Misliš glazbu?

Hvala, ispravio grešku.

Generatori statičnih web stranica

@Pera_Zver će napisati nešto o tome kad uvati vrimena, ali kad Nikola dođe na forum će nadam se moći više reći o programskoj podršci iza toga :wink:

btw. kao elektroničaru jako mi se ne sviđa ime “tranzistor” za nešto što će skupljat glazbene playliste :(angry:

A gle… Nisam samo ja :blush:

Evo, stigao je novi Explorations gdje ovaj put možemo učiti o bosanskoj alternativnoj sceni od dražesnih Šveđana :slight_smile:

I dalje se veselim ostvarenju toga, no dok se ne krene radit, evo malo zagorskog post-rocka kojeg mi je, u duhu foruma, otkrila srpkinja:

Hvala @jco, predobar mi je Seven That Spells! Baš me ova stvar podsjeća na soundtrack iz filma Ghost in the Shell (ako ga netko još nije pogledao, ova Nerdwriterova recenzija će vas zasigurno uvjeriti). Mislim da sam ih bio čuo negdje davno, ali sam već zaboravio na njih. Od post-rocka su mi Šumovi protiv valova najluđi domaći bend kojeg sam čuo (prvi put sam ih čuo na koncertu u Rijeci gdje su doslovce postavili sva pojačala, bubnjeve i drugu opremu na plažu na noć kiše meteorita). Evo snimka njihovog cijelog koncerta iz Dubrovnika:

Danas je bila dobra diskusija na Redditu o lokalnim demo bendovima pa sam pokupio još neka imena. Krenuo sam ih odmah sortirati pa sam napravio SoundCloud i YouTube račune za Balkan I/O gdje slažem te playliste da imamo sve na jednom mjestu.

P.S. Treba i Zvonka Radost pratiti… on je muzika.

Veseli Šveđani su u svojoj glazbenoj avanturi doputovali i do Srbije.

Evo malo eksperimentalne klasične (?) glazbe.

Zoran Šćekić (kojeg ja znam kao profesora na Rock Akademiji, stručnjaka u području jazz glazbe) je smislio novi mikrotonalni sustav štimanja instrumenata. Moram priznati da ovako na prvu loptu moje traljave uši ne čuju veliku razliku u odnosu na eksperimentalnu klasiku u 12-tonalnom sustavu, ali svejedno opuštajuća glazba :sunglasses:

Jedan njegov instrument – djeluje kao nešto gdje nije tako lako kad ti pukne žica u parkiću (a ja sam mislio da je meni teško kad moram svoju “dvanaestku” Mengešicu naštimati):

Hackaday Prize 2016

Inače, za glazbene štrebere (i one koji to žele postati), evo jedna web aplikacija za interaktivno pretraživanje glazbe:

http://panther.audio/

Koriste Spotify kao izvor informacija, tako da se može pronaći i dio domaćeg opusa dostupnog na toj platformi. Npr.

http://panther.audio/artist/6yfLJTLcD2Yx9aGyJk3IET

Evo za petak navečer par naslova:

M.O.R.T. – sinjski punk-blueseri

Žen – zanimljiv i bučan audio-vizualni kreativni sastav kojeg sam imao priliku čuti na INmusicu ovaj tjedan

… i evo još jedan animirani spot “Žen – Igra protona elektrona i neutrona” da se nadoveže na priču o Animafestu, jer ima naslov koji se super uklapa u naš tranzistorski koncept, a i čisto zato jer je cool pjesma :sunglasses:

Malo je nastupila ljetna lijenost pa sam usporio s postovima, ali evo nešto što mi je već neko vrijeme na TODO listi – nekoliko domaćih bendova sa Future Shock pozornice na Exitu:

• Svemirci
  • Vrane Kamene
  • Ensh
  • Ne Tamo
  • Anarhiv
  • Iza – Smog
  • Crveni Vetar
  • Crveni Karton!
  • Antifrizz
  • Neron
  • Koala Voice
  • Degeneza
  • D Zoo
  • Pluto’s Doubts
  • Justin’s Johnson
  • Kali Fat Dub

https://soundcloud.com/chakka-swrakka/kfd-cardak-musne-kunra-tjamil-rmx

• Brutal Protest
  • Kora
  • BD Fuse

Sve (malo grubo) kategoriziram na Balkan I/O SoundCloud playlistama (ako su stvari dostupne tamo, što na žalost nisu sve).

Playlista s izvođačima koji će biti na MENT-u 2017 na koji idem za 2 tjedna — zanimljivih bendova ima u miksu :headphones:

Uletio na ovaj koncert jučer – Iv/An. Dosta dobar one-man band nastup u 80s dark wave stilu: