Sažetak tech konferencija u 2019 i što nas čeka u 2020

Kraj je godine pa da saberem malo dojmove s konferencija koje sam posjetio (i popišem one koje nisam, ali mi je žao zbog toga). Opcionalna muzička podloga je Fantom, bend kojeg sam otkrio preko Yugowavea – stranice koja spaja Yu i vaporwave stilove :sunglasses:. Protekla 2019. je (bar meni) bila dosta aktivna godina što se tiče tehnoloških događaja. Evo nekim proizvoljnim redom:

• PyCon US 2019 – za prvu konferenciju u godini sam se po prvi put odvažio posjetiti američki PyCon u Clevelandu. Dojmovi su odlični, događaj je ogroman (cca 3000 posjetitelja) i super prilika za povezivanje s američkim Python programerima i firmama. Teško je sažeti konferenciju, ali kao i inače u slučaju Python događaja, talkovi su na stranici PyVideo. Najbolje da proscrollate pa vidite što vas zanima.
  • PyCon Balkan – već se drugu godinu za redom odvio u Beogradu i čuo sam da je bilo odlično pa mi je malo krivo da nisam bio. Iduće godine se zbiva u Sofiji.
  • BalCCon2k19 – još jedna konferencija koju nikako da ulovim je hakerski-orijentiran Balkan Computer Congress. Predavanja su online pa uživajte :slight_smile:
  • WebCamp Zagreb 2019 – na jesen nas je dočekao tradicionalno izvrstan WebCamp Zagreb. Od lokalnih događaja, ovaj bih zbilja najviše preporučio. Odlična predavanja, popratni sadržaji i odlična prilika za druženje! Sve su snimke već na stranici (samo kliknite na link pojedinog predavanja), a izdvojio bih Merlinov The top work skills you need in the 21st century, Pimov From Conversation to Software i talk mog prijatelja i suradnika Ramona Just go for it: The story of dance-mat.js.
  • WebClerks – ova konferencija u Beču mi je definitivno otkriće godine! Prvi put organizirana, ali besprijekorno dobro. Dobri predavači, dobri popratni sadržaji (human beatbox nastup i curling na brodu na kanalu Dunava). Naglasak je bio na accessibilityju i indie web publishingu.
  • .debug – jako mi je drago da se časopis BUG s općih tehnoloških tema (i odlično organiziranog BUG Future Showa) počeo približavati i programerskim sadržajima. Ova je konferencija održana prvi put, ali toliko dobro da se vidi dugo iskustvo vještih organizatora. Bilo je dosta dobrih lokalnih i međunarodnih predavača, a i ja sam uspio ubaciti jedno predavanje na temu širenja freelancinga u više poduzetničkom smjeru – slajdovi su online.
  • 36c3 – taman je završio 36. Chaos Communication Congress u Leipzigu za kojeg na žalost nisam uspio dobiti karte (za malo su nam razgrabljene pred očima dok smo sjedili u queueu :frowning_face:), ali su snimke svih predavanja online.

Evo, nadam se da sam skupio dovoljno materijala da između Netflix bindžanja i svojih hobija bacite oko na poneki talk i tako prikratite duge mračne zimske noći.

Što se planiranja 2020. tiče, predlažem da bacite oko na PaperCall (ili ciljane konferencije na koje tako i tako mislite ići) i razmislite da se i sami prijavite za držanje predavanja. Može biti odlično iskustvo i prilika za bolje upoznavanje ostalih predavača. Ako vam se konferencije čine zastrašujuće, lokalni meetupovi ili 5-minutni lightning talkovi mogu biti dobar prvi korak.

Od nekih konferencija koje su meni na nišanu, tu su:

• PyCon US 2020 u Pittsburghu 15.–23.4.2020. Ima zgodna veza vlakom od New Yorka do Pittsburgha :wink:
  • Latitude59 u Tallinnu, Estoniji 28.–29.5.2020. Dobra prilika za povezati se malo s tehnološki-fokusiranim e-Residency firmama.
  • EuroPython 2020 u Dublinu 20.–26.7.2020.

Imate li vi već nekih planova?

Toliko za sad i sretna 2020. godina! :tada:

1 Like

Online-only updates?