Tech konferencije i meetupovi

Imate li za preporučiti neke dobre nadolazeće tech konferencije?

Za one koji još nikad nisu bili na nekoj tech konferenciji, to znaju biti jako cool događaji za upoznavanje drugih stručnjaka i učenje o novim tehnologijama. Pogotovo u odnosu na tipične akademske ili korporativne konferencije, tech konferencije (organizirane oko nekih programskih jezika ili hackiranja općenito) su obično puno opuštenije, često bude nekakvih natjecanja, čudnih zbivanja (kvizova, karaoke nastupa, …) i dosta tulumarenja.

Također, s poslovne strane takve konferencije često mogu pomoći ljudima u pronalaženju klijenata ili mjesta zaposlenja, učenju novih vještina i vježbanju prezentacijskih vještina (za ljude koji se prijave za npr. držanje 5-minutnog lightning talka ili čak i cijele prezentacije).

Ako vam se odlazak na tako neko zbivanje čini skup, vrlo je često moguće dobiti financijsku pomoć organizatora ili neke firme. Dok sam još studirao, prijavio sam se i dobio stipendije za dvije konferencije (jednom od Googlea, a drugi put od organizatora EuroPythona).

Ja sam ove godine bacio oko na:

• Polyconf – konferencija koja okuplja korisnike što više programskih jezika radi međusobnog učenja. Bio sam par puta (dok se još zvala RuPy i mogu svakako preporučiti).
  • Balkan Computer Congress – regionalna varijanta CCC-a koja zvuči dosta obećavajuće
  • EuroPython – najveća europska Python konferencija, gdje sam otkrio cijeli svijet web developmenta, hakirao s core CPython timom i upoznao cool ljude kao što je npr. @aljosa :slight_smile:

Imate još neku preporuku da proširimo listu?

Izvještaj: hackerspace Tilda

Здраво,

врло добро питање!

Мислим да су конференције као идеја, добра ствар. Али некако стичем утисак да многи људи који држе говоре на њима, имају један говор и онда покушају да га ”измузу” што више, тако да се шетају са тим говором на више конференција. Праве ”турнеју”.

Тако да ако идеш на једну конференцију и видиш ту особу, онда када се појављује на другој, већ знаш да ће да говори о истој ствари.

Мени се свиђају конференције где је говорницима забрањено да имају исти говор/предавање које су већ негде другде држали. То мислим да је кључно. А и друго: увек су ми ”драже” конференције које су мале, јер нису прављене на неки шаблон.

Скоро сам био на :clojureD и то је било прилично занимљиво. Није било ”рок звезда”, већ само добрих предавања.

Ја обично сазнам за конференције преко Твитера или преко Lanyrd-a.

И мене исто интересује шта други препоручују и зашто?

Хвала

Мислим да су конференције као идеја, добра ствар. Али некако стичем утисак да многи људи који држе говоре на њима, имају један говор и онда покушају да га ”измузу” што више, тако да се шетају са тим говором на више конференција. Праве ”турнеју”.

Тако да ако идеш на једну конференцију и видиш ту особу, онда када се појављује на другој, већ знаш да ће да говори о истој ствари.

Donekle da. Doduše, iz mog iskustva, uvijek se da uloviti barem dio predavanja koja su ti nova. Također, meni su sama predavanja na konferencijama često sporedna – ako uloviš poneko, zgodna je početna točka za razgovore po hodnicima, čuješ neku novu ideju o kojoj ćeš pročitati još kasnije, ali nije mi to toliko bitno. Glavna stvar su mi ljudi koje upoznam, tzv. hallway track :slight_smile:

Ту си управу! То и јесте најважније.

Али има и конференција на којима желиш да слушаш предавања, а не само да их користиш као ”подштапалице”.

Можда требамо да организујемо конференцију? :slight_smile:

Razmišljao sam i o tome, da. Možda u nekoj skoroj budućnosti pa zadrži tu misao ;). Za sad bih prvo htio vidjeti što će se to sve zbivati u Novom Sadu na Balcconu, upoznati malo ekipu tamo. Bio sam na dva WebCamp ZG-a, koji su mi svaki put izvrsni… Tako da ako netko ima još preporuka za neke nadolazeće konferencije, pišite samo.

Aha, evo još ljudi preporuča lanyrd i dodatno ovaj neki tjedni poziv za prijavu radova. Možda više za govornike nego posjetitelje, ali u tim periodima dok nisu još sve prezentacije dogovorene često bude i povoljnih early bird cijena ulaznica.

Evo i malo robotike ako se netko zatekne oko Osijeka u subotu 14.5.

Osijek mini maker faire

OK, gotova ljetna pauza za mene … Isprike što sam bio malo tih zadnje vrijeme, ali :beach: :sunglasses: .

Za početak, kako imamo cca 50 članova foruma, a puno ljudi nije napisalo niti jedan post, otvorio sam jednu temu za upoznavanje i probijanje leda. Molim starije članove da odrade još to jedno upoznavanje tamo – za dobrobit novih članova ;).

Znači od bitnijih novih zbivanja, za 2 tjedna se odvija WebCamp u Zagrebu:

Ja idem na konferenciju, a ulaznice su još dostupne ako se netko odluči za dolazak u zadnji tren. Izgleda da će biti zanimljivih predavanja, a kao i uvijek – WebCamp je super prilika za sresti stare znance i upoznati nove :slight_smile: Ide li još netko od vas možda pa da odradimo jednu Balkan I/O kavu dok smo tamo? :coffee: :sunglasses:

Također, dogodio se BalCCon!!! :tada: Zbilja mi je žao što sam ga morao propustiti, ali bio sam na putovanju u to vrijeme. Snimke predavanja su dostupne ovdje i još uvijek pomalo lovim zaostatke. Možda bi nam @meka ili netko od ekipe koja je bila na konfi bio voljan napisati mali izvještaj :wink:

Predavanje koje je @meka održao o pokretanju Tilde:

https://ftp.lugons.org/BalCCon2k16/BalCCon2k16_Goran_Mekic_-Meka-_Floss_way_of_funding_a_hackerspace.mp4

Ovaj tjedan kreće Europski tjedan freelancera i u nekoliko se gradova na našim prostorima zbivaju tematski meetupovi s ciljem učenja, umrežavanja, promocije itd. Detalje događaja možete vidjeti na službenim stranicama.

Što se BalCCon-a tiče, skoro da ga nisam ni video. Kad ti je i hackerspace i kuća na 5 minuta od konferencije, više ideš naokolo i “sad će strujni kabel, poslao sam drugara po 5 mrežnih, …”, tako da BalCCon mogu savršeno da opišem u fazonu “kako je kad nisi na predavanjima”. :o)

Jedan hackathon se odvija 10. i 11.12.’16. u Zagrebu. Vrijeme je tako i tako dosta loše ovih dana, tako da zašto ne navratiti? :smile: :computer: :city_sunset:

Još jedan hackathon – ovaj put muzički:

Prihvati izazov i inoviraj! Budi dio Music Hackathona, te u 13 sati predanog rada u šarolikom timu iznjedri najbolja rješenja za probleme u glazbenoj industriji koji svima zadaju glavobolju !
Ako si profesionalac iz nekog od raznih područja koja se susreću u glazbenoj industriji poput developera, dizajnera, kreatora strategija, growth hackera, producenata, business developera, content creatora - prijavi se! Možeš se prijaviti kao dio tima ili individualno.

Mi ćemo se pobrinuti da imaš sve što ti treba- udoban prostor, hranu, pića, brz internet i podršku mentora. Na tebi je da daš sve od sebe jer najbolje rješenje osvaja put u Pariz za dvoje te posjet centrali Deezera gdje ćeš imati priliku upoznati ljude koji stoje iza ovog servisa, te njihov način rada.

Rok za prijave je srijeda, 7.12.2016.

Prijave na http://bit.ly/2gznmJs

Nadam se da uživate u blagdanima! :christmas_tree: :tada:

Već tradicionalno, u tjednu između Božića i Nove godine, odvija se Chaos Communication Congress – 33. izdanje ili skraćeno 33C3. Ako ne znate o čemu se radi, napisao sam kratak osvrt nakon prošlogodišnje konferencije. Za nas koji ove godine nismo tamo, dostupni su živi prijenosi iz svih dvorana na http://streaming.media.ccc.de/33c3 i video snimke gotovih predavanja na https://media.ccc.de/ . Uživajte :wink:

Danas sam saznao za ovu konferenciju 1.2. do 3.2. u Ljubljani pa se premišljam da li da možda navratim… izgleda kao slovenska varijanta SxSW-a:

Bit će koncerata, predavanja, meetupova…

Više na: http://www.ment.si/

Projekt: Tranzistor

Krajem maja se u Crnoj gori održava ovaj cool hackathon s vrijednim nagradama. Ako je netko zainteresiran za malo kreativnih aktivnosti u sunčanom okruženju, svakako se prijavite!

Otvoren je CFP za Webcamp Zagreb 2017. Također, ako već znate da želite doći, možete kupiti early bird ulaznice.

Novi muzički hackathon! :tada: :guitar: :computer: :beach_umbrella: . Ovaj put se zbiva na obali, u Primoštenu i to taman prije SuperUho festivala za malo kreativnog rada prije opuštanja uz super bendove… Tema će biti izrada festivalskog programa analizom podataka. Bit će raznih mentora iz glazbene i tehnološke sfere – i ja među njima.

Uglavnom, bit će super – prijavite se!

Događaj je pa da podijelim i ovdje:

Jesen nam donosi novu sezonu zbivanja. Bio sam pretrpan poslom pa na žalost nisam uspio popratiti BalCCon2k17. Nadam se da će biti objavljene snimke :slight_smile:

Uskoro nam dolazi WebCamp ZG – 6. i 7.10. Nadam se da se vidimo u što većem broju!

Par dana nakon toga, 10.10. prvi put osobno organiziram jedan tech događaj – Zagreb Freelancers Meetup. Navratite tko je u prilici i zanima ga tematika (bilo da je freelancer ili razmišlja o tome da postane)!

Kao i uvijek, ako znate za neke cool događaje, recite nam za njih :slight_smile:

A evo i tih snimaka:

:pray::blush: