Unapređenje foruma 🏗

OK, kako se svako malo raducka ponešto na forumu :tools: , da mogu negdje izvještavati o napretku na infrastrukturi (uglavnom ovako za svoj gušt :nerd: , ne znam jel se to ikome uopće čita). Ovako nam stoji TODO lista bitnijih zadataka:

• Digital Ocean VM sa SSD diskom
  • Nginx koji prosljeđuje promet na Discourse Docker kontejner
  • Let’s encrypt samo-obnavljajući TLS certifikat
  • Discourse na uglavnom zadnjoj verziji (svako malo ga updateam – sad ide iz browsera skroz nakon što sam dodao swapa)
  • za izlazni mail server koristimo običan besplatni Sendgrid tier (dovoljan do daljnjega)
  • ulazni mail server za mogućnost odgovora na poruke iz vašeg inboxa
  • CDN – Fastly najvjerojatnije, obzirom da ga preporučaju za Discourse
  • Ansible playbook za održavanje VM-a da ne moram ručno sve obavljati
  • malo dorađivanje dizajna foruma

Facebook grupa

Obzirom da ljudi sve više vise na Fejsu, napravio sam Balkan I/O Fejs grupu gdje se možete priključiti i dijeliti zanimljivosti (iako se forum ipak preporuča kao bolja, malo više slobodna i hakerska opcija ;)). Također, da olakšam ljudima praćenje zbivanja na forumu u toj grupi, napravio sam jedan sklepani bot (chatbotovi su inače vruća tema zadnjih dana o kojoj možemo malo više popričati) od novog Gmail/Facebook računa i IFTTT recepta koji prosljeđuje dnevne Discourse email sažetke u tu grupu. Vidjet ćemo kako to radi …

TODO plugin

Dodao sam plugin za TODO liste da mogu lijepše oblikovati ovu listu u postu iznad (a vjerujem da i u drugim postovima dobro dođu TODO-ovi :slight_smile: :notepad_spiral: :pencil2: ). Možete ih koristati pisanjem:

[] [_] [*] [x]

da dobijete:

.

Mala najava nadolazećih stvari …

Za par dana dolaze — Balkan I/O naljepnice za laptope!! :trumpet: Tko god me ulovi na WebCampZG-u ovaj petak ili subotu će dobiti besplatan primjerak za sebe, svoje prijatelje i bližu rodbinu.

Dizajn sam ovaj put radi kratkog roka dosta brzinski sam napravio bez nekih anketa popularnosti itd., ali nadam se da će vam se svidjeti. Inspiracija za koncept su bile razne modernističke grafike i korištenje krugova i traka koji predstavljaju jedinice, nule, ulaze, izlaze (I/O) i osnovne gradivne elemente (jer ova zajednica se u osnovi zasniva na gradnji novih stvari).

Druga najava je isto vezana za WebCamp. Ako se sva mjesta ne popune, održat ću jedan mali lightning talk o forumu. Ekipa posjetitelja na WebCampu je točno naša ciljana populacija pa se nadam da ćemo dobiti još novih članova zajednice.

Naljepnice otisnute i dobrim dijelom podijeljene.

:zap: talk održan WebCampZG publici.

Premašili smo brojku od 50 članova foruma!!! :tada: Sad samo kad bi se ljudi malo raspisali… Lagano je početi s par uvodnih riječi o temi u kojoj ste sigurno svi eksperti — predstavljanje samoga sebe :wink:

Imali smo jednu hitnu intervenciju jer je :slight_smiley: kod prestao raditi (u novoj verziji Discoursea su ga zamijenili sa :slight_smile: :exclamation: ) pa su svi :slight_smile: emojiji na forumu prestali raditi! :open_mouth:

Nakon jednog “kaubojskog” zahvata u terminalu :computer: , sad sve opet radi :relieved:. Tko bi rekao što sve dolazi u opisu posla administratora foruma… #partyingonasaturdaynight :confused:

Iduća uzbudljiva epizoda u nizu #partyingonasaturdaynight je izrada moodboarda za buduću temu foruma. Ideja je spojiti naš modernistički retro stil s elementima hakerske subkulture i inkorporirati to u kalup modernog web dizajna.

Moodboard je inače korisna metoda za brainstorming prije ulaska u sam proces dizajniranja. Ako vas zanima koje sam sve alate koristio za nalaženje inspiracije, ovaj post će vam dati dosta precizan odgovor :slight_smile:

Sketch datoteka početne Discourse teme (koju trenutno koristimo na forumu) je dostupna na Gici ako se netko želi igrati s mogućom prilagodbom dizajna:

(to je završna verzija datoteke na kojoj sam radio u zadnjem screencastu)

Nadogradnje će ubuduće ići malo glađe, bez neočekivanih nginx stranica s greškama. Od sad će vas o nadogradnji foruma obavještavati ovakva stranica:

Inače smo na zadnjoj verziji Discoursea – 1.8 ili Isocrates.

Postavljanje vlastitog Discourse foruma

Malo sam sređivao neke stvari oko hostinga. Novosti:

• server se sad postavlja u potpunosti automatski preko Balkan I/O Ansible playbooka
  • migrirao sam server na europski hosting ScaleWay (prvi za kojeg zbilja mogu reći da ima dobro sučelje)
  • uploadane datoteke i backupovi idu na S3 (do sad sam koristio Digital Oceanove backupove)
  • popravio sam nginx postavke tako da sad imamo ocjenu A (do sad je bila B)

Popravio sam neke detalje oko SSL-a koje su bile loše postavljene na nginx-u. Napokon toga je proradio force HTTPS na samom forumu pa sam popravio i neke social login bugove. Twitter login sad više neće tražiti da napravite novog korisnika :tada: