Vođenje poduzeća u Estoniji

Pitanje za freelancere / remote radnike među vama – jeste li razmišljali o otvaranju poduzeća u Estoniji :estonia: kroz njihov program e-boravišta? Ako je netko to slučajno već napravio, volio bih čuti vaša iskustva. Par mojih prijatelja su u procesu prebacivanja poslovanja tamo i za sad zvuči kao dosta dobar sustav.

Ovo su neke moje bilješke za sad, možda vam budu korisne (ispravite me slobodno ako sam nešto krivo skužio).

Prednosti:

• 0% corporate tax, tj. prihod se ne oporezuje na kraju godine nego tek pri isplati plaće – ovo je po mojim prijateljima (a i ja se slažem) killer feature. Omogućuje vam da sav “višak” koji zaradite, a ne trebate odmah za osobne troškove možete ostaviti u Estoniji za financiranje vlastitih projekata / startupova u budućnosti. Alternativno možete taj novac investirati u obveznice i fondove dok ga zbilja ne trebate isplatiti (5% rast nekog index fonda je veći na brutto iznos od 1000€, nego na netto iznos od 500€ :moneybag: ).
  • vrlo dobra online infrastruktura – nema nikakvih šaltera ni natezanja, sve je online. https://www.leapin.eu/ je one-stop shop za online vođenje poslovanja i računovodstvo.
  • poslovanje u € – može rezultirati u uštedi na konverzijama ako su vam klijenti u EU i volite kupovati elektroniku preko Amazon.de-a :slight_smile: BTW, ako morate raditi konverzije, daleko najbolja online usluga za to je po meni TransferWise (referral link).

Neka ograničenja:

• novac možete isplatiti kao plaću na 2 glavna načina (ovo je moje grubo tumačenje – detaljnije o tome u ovom Leapinovom članku):

• dividende – 20% korporativnog poreza u Estoniji i porez na dividende u matičnoj zemlji (npr. 25% u Austriji ili 12% u Hrvatskoj).
    • “manager” plaća – 20% porez na isplaćenu plaću u Estoniji i razlika poreza na prihode u matičnoj zemlji (npr. ~ 35% - 20% = 15% u Austriji; za paušalni obrt u Hrvatskoj ~ 18% – 20% = -2%, tj. nema razlike jer je niži porez za sad; za d.o.o. u Hrvatskoj ~ 24% – 20% = 4% – više bilješki o oblicima poduzeća u Hrvatskoj ovdje, a ako netko ima primjere za druge zemlje bilo bi super da napišete informacije u komentarima).
  • razliku poreza i puno socijalno osiguranje (mirovinsko & zdravstveno) i dalje plaćate u matičnoj zemlji gdje obavljate posao – dakle iako vam je firma u Estoniji, plaću primate u zemlji gdje fizički boravite i tipkate po tipkovnici. Ako je porez u toj zemlji viši nego porez na isplatu plaće u Estoniji (što vrlo vjerojatno jest) onda plaćate razliku u svojoj matičnoj zemlji. To znači da porezna ušteda nije neki faktor, ali i dalje ako imate jednu jako dobru godinu pa jednu lošu poslovnu godinu možete isplatu plaća rasporediti ravnomjerno kroz više godina (što freelancerima s kaotičnim prihodima može biti od velike pomoći).

• dio poreza isplaćujete Estoniji – ovo se može smatrati nemoralno, obzirom da ne koristite njihovu infrastrukturu (javni prijevoz, ceste itd.). Možda to doduše potakne druge europske zemlje da moderniziraju birokratske procese.

• ne možete kupiti stan, auto itd. kao poslovni trošak – za to morate isplatiti novac kao plaću prvo pa kupovati takve stvari netto iznosom.

• duplo računovodstvo – osim ako ne prijavljujete u matičnoj zemlji prihode sami, vjerojatno ćete računovodstvo morati platiti i tamo i u Estoniji (Leapin naplaćuje 1000€/god.).

• morate imati OÜ u nazivu firme – to znači da svaki put kad pišete ime firme morate tražiti te Umlaute na tipkovnici :cry:.